۱۲ توصیه برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا

0
اولین نکته مهم در این سفر این است که خودمان را برای کسانی که از ما پذیرایی می‌کنند، نگیریم. اخلاصی که مردم عراق در پذیرایی از زائران اربعین دارند، وصف نشدنی است. هرگز به خادمان حرم نگویید:«اینجا با پول ما ساخته شده» و به کسانی که با جان و دل برای پذیرایی را از شما وقت می‌گذارند، دستور ندهید.

این روزها که به اربعین حسینی نزدیک می‌شویم، بسیاری از هم‌وطنانمان خود را برای پیاده روی عظیم اربعین آماده می‌کنند. بعضی‌ها هم در این روزها راهی سفر شده‌اند تا از فضای خلوت مسیر استفاده بیشتری ببرند. اما نکاتی که در این سفر معنوی بیش از پیش به کار می‌آید، استفاده از تجربیات کسانی است که به این سفر رفته‌اند. در این نوشته ۱۲ توصیه برای پیاده‌روی اربعین از زبان زائران کربلا برای شما از میان توییت‌های کاربران ایرانی که به پیاده روی اربعین رفته‌اند انتخاب کردیم. آنها برای شما می‌گویند که چه اعمالی را در این سفر باید انجام داد و از چه کارهایی در این سفر باید پرهیز کرد.

به میزبان دستور ندهید

اولین نکته مهم در این سفر این است که خودمان را برای کسانی که از ما پذیرایی می‌کنند، نگیریم. اخلاصی که مردم عراق در پذیرایی از زائران اربعین دارند، وصف نشدنی است. هرگز به خادمان حرم نگویید:«اینجا با پول ما ساخته شده» و به کسانی که با جان و دل برای پذیرایی را از شما وقت می‌گذارند، دستور ندهید. تشکر از میزبان را هم فراموش نکنید. برای تشکر کردن می‌توانید از کلمه «مَشکور» استفاده کنید. درست است که در مسیر پیاده‌روی کفش‌هایتان را رایگان واکس می‌زنند و ماساژتان می‌دهند اما اجازه دهید این خدمات برای کسانی باشد که واقعا به آن نیاز دارند. برای تفریح از این خدمات استفاده نکنید. به جای «شای ایرانی» از «شای عراقی» بنوشید و از پذیرایی موکب‌های عراقی استفاده کنید. در این چند روز سفر، ایرانی بودنتان را فراموش کنید و در «امت واحده اربعینی» حل شوید.

به جای کفش می‌توانید صندل بپوشید

معمولا برای پیاده روی اربعین، توصیه‌های زیادی برای پوشیدن کفش راحت می‌شود. چرا که اگر کفش شما حتی ذره‌ای هم نامناسب باشد، می‌تواند شما را در پیاده‌روی اربعین بسیار اذیت کند. اما در کنار پوشیدن کفش مناسب، یکی از کاربران پوشیدن صندل را پیشنهاد می‌کند. آقایان می‌توانند صندل را بدون جوراب بپوشند، مثل تمام بومی‌های عراق.

شما هم از کودکان عراقی پذیرایی کنید

معمولا وقتی به مراسمی می رویم که احتمال حضور بچه‌ها در آن هست، با خودمان چند شکلات برمی‌داریم. کودکان عراقی هم از این قاعده مستثنا نیستند. برایشان از ایران شکلات‌های باکفیت و محصولات فرهنگی ببرید و در مشت‌شان بریزید. همچنین می‌توانید برای موکب دارها و بچه‌هایشان هدیه‌های کوچکی مثل تسبیح، روسری و گل سر ببرید.

همراه خودتان وسایل بهداشتی داشته باشید

یکی از راه‌های اصلی انتقال بیماری دست‌های آلوده است. به همین دلیل مایع دستشویی یا ژل ضدعفونی دست را فراموش نکنید. یادتان باشد که دست‌هایتان را به صورت مرتب و درست بشویید. قرص ژلوفن، آموراکس، قرص رانیتیدین، استامینوفن نیز همراه خود داشته باشید. کرم ضدآفتاب و وازلین نیز احتیاج‌تان خواهد شد.

نماز اول وقت و به جماعت را فراموش نکنید

نماز اول وقت را در مسیر سفر فراموش نکنید، هر جا که صدای اذان را شنیدید سریع نماز بخوانید. یادتان نرود که امام حسین علیه السلام در روز عاشورا و در میانه جنگ نماز را به جماعت، به جا آوردند. پس چه بهتر که بتوانید نماز را به جماعت و همراه با دیگر همسفرانتان بخوانید. از بیان حرف‌های لغو و بیهوده و شوخی‌های نا به جا بپرهیزید، به دلیل تفاوت زبان ما با مردم عراق خنده و شوخی در مسیر پیاده روی جلوه خوبی ندارد.

در کشور عراق هم در مصرف آب صرفه جویی کنید

این شعار را معمولا در ایران زیاد می شنویم، اما افراد زیادی هستند که به آن عمل نمی‌کنند. در کشور عراق وضعیت تامین آب، نسبت به ایران در شرایط بدی قرار دارد. پس لطفا در مصرف آب صرفه‌جویی کنید. مثلا لازم نیست هر روز دوش بگیرید یا برای لباس شستن و وضو گرفتن، آب زیادی مصرف کنید. همچنین از ریختن زباله پرهیز کنید و اگر زباله‌ای دیدید، آن را بردارید تا در مسیر پیاده‌روی برای دیگران مشکلی ایجاد نشود. می‌توانید با خودتان چند کیسه زباله اضافه ببرید و بین زوار توزیع کنید.

در وسایل ضروری سفر حتما یک سه راهی سیم دار دو سه متری قرار دهید

در کوله پشتی سفرتان حتما یک سه راهی دو سه متری قرار دهید. می‌توانید گوشی، تبلت و باتری دوربین را به این سه راهی‌ها وصل کنید و آنها را در کوله پشتی‌تان قرار دهید. به این ترتیب دیگر نگران دزدیده شدن گوشی یا دوربین‌تان نخواهید بود. از دیگر وسایل ضروری سفر؛ لیوان فلزی، زیرانداز سبک، مدارک کافی، پودر بچه برای سوختگی کشاله ران، داروهای ضدحساسیت و آلرژی است. همچنین یادتان باشد که به جای تماس با ایران، از اینترنت استفاده کنید.

اگر عربی بلد نیستید، بی‌خیال صحبت با مردم عراق شوید

اگه عربی بلد نیستید، سعی نکنید به صورت نصفه و نیمه و با کلمات فارسی با مردم عراق ارتباط بگیرید. باور کنید بیان کلمات به صورت آهسته و یا با اشاره دردی را دوا نمی‌کند. از طرف دیگر گاهی بعضی کلمات که به نظر ما بار مثبت دارد، از نظر آنها بار منفی دارد و می‌تواند باعث ناراحتی و دلخوری شود.

نخ و سوزن چاره پای تاول زده

یادتان باشد که پانسمان کردن پای تاول زده بی‌فایده است. اگر این اتفاق برایتان افتاد، تاول‌هایتان را دست کاری نکنید. به جای این کار نخ و سوزن همراه داشته باشید. سوزن را با پنبه الکی یا آتش استریل کنید و در کنار آن سوراخی ایجاد کنید. سوراخ‌ها را با سوزن بیشتر باز کنید تا بسته نشود. با کمی فشار محتویات تاول را خالی کنید، به لای پوستی روی تاول کاری نداشته باشید. سپس تاول را پانسمان کنید.

بار اضافی برندارید

یک اصل مهم در پیاده روی اربعین سبک سفر کردن است. بار اضافی برندارید که زحمت خودتان زیاد می‌شود. کم بخورید، کم بنوشید و استراحت کافی داشته باشید. در مسیر سفر به خصوص کسانی که ولایی هستند، به عکس‌های صادق شیرازی کاری نداشته باشید. همچنین با عراقی‌هایی که به هر دلیل تصور خوبی از ایرانی‌ها ندارند، بحث و جدل نکنید.

وقتی یک عراقی شما را به منزلش راه می‌دهد، این نکته را فراموش نکنید

وقتی یک عراقی از شما در منزلش پذیرایی می‌کند به احترام اباعبدالله الحسین(ع) و زایران مخلصش سر به زیر و با کمال ادب و کنترل نگاه و چشم وارد خانه شده و بیتوته کنید. اگر تصمیم دارید در موکب‌ها بخوابید برای خودتان از قبل جا نگیرید. تعداد موکب‌ها انقدر زیاد هست که نیازی به این کار نباشد. خوابیدن در موکب‌های کوچک لذت بخش‌تر از خوابیدن در موکب‌های بزرگ و شیک است.

چند توصیه معنوی برای زائران روی اربعین

قبل از شروع سفر آداب سفر را بخوانید. حتما به مسجد کوفه بروید و اعمال آن را انجام دهید، در کل نیم ساعت تا چهل دقیقه وقت شما را می‌گیرد. مفاتیح کوچک و قرآن کوچک همراه خودتان داشته باشید. در طول مسیر زیاد استغفار کنید و گاهی با امام حسین علیه السلام درددل کنید تا با دلی آماده به کربلا وارد شوید. از گرفتن سلفی، عکس و فیلم زیاد پرهیز کنید، تا بتوانید بهره معنوی کافی از سفر ببرید. در حرم مطهر، زیاد به ضریح نچسبید. فرصت زیارت و حضور تحت قبه شریفه را به دیگران هم بدهید. در روز اربعین حرم بسیار شلوغ است، یادتان باشد که هل دادن دیگران حق الناس است. برای ظهور بسیار دعا کنید، که گشایش امور ما در همین نکته قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.