عزاداری دوره قاجار به همراه تصاویر

عزاداری دوره قاجار در محرم یکی از آئین‌های مورد توجه شاهان قاجار به شمار می‌رفت و آنها از این فرصت برای نشان داد پایبندی خود به شرع و ارادتشان به اهل بیت(ع) استفاده می‌کردند.

فرارو با انتشار عکس‌هایی از عزاداری در دوران قاجار در عصر قاجار با شروع ماه محرم خیابان‌ها و کوچه و شهر به پرچم‌های سیاه مزین می‌شد و در تهران در نزدیک به دویست هیأت مراسم عزاداری برقرار بود؛ در این میان شاهان نیز همراه با مردمی که رسوم و آداب عزاداری محرم را به جا می‌آوردند مراسم سوگواری برگزار می‌کردند.

ناصرالدین شاه قاجار که سخت خود را شیفته معصومین و بویژه امام حسین(ع) نشان می‌داد شاید بیش از دیگر شاهان قاجار خود را پایبند به عزاداری عاشورا می‌دانست. او در طول دوران سلطنت خود با ساخت تکیه دولت که گفته می‌شود بر اساس ساختمان “رویال البرت هال” در لندن طراحی شده بود هر شب مراسم روضه‌خوانی و سوگواری برگزار می‌کرد. در این میان مورخان علاقه زیاد شاه به اجرای نمایش تعزیه را دلیلی بر بنای تکیه دولت در دوره او می‌دانند.

گفته می‌شود مراسم ویژه عزاداری در تکیه دولت از روز اول محرم و با حضور ده‌ها روضه‌خوان که برای گرم کردن مجلس یکی پس از دیگری به منبر می‌رفتند آغاز می‌شد و آنان اشعاری در رثای سیدالشهدا(ع) با صدایی خوش قرائت می‌کردند؛ در ادامه با حضور ناصرالدین شاه مراسم تعزیه‌خوانی آغاز می‌شد و تعزیه‌خوان‌ها در سکوی مرکزی تکیه به نقل و اجرای مصیبت عاشورا می‌پرداختند.

در کنار مراسم رسمی که شاه هر ساله برگزار می‌کرد، آئین‌ها و سنت‌های ویژه دیگری نیز وجود داشت که مردم پایبند به انجام آن بودند که نذر کردن از مهمترین آنها بود. نقل است در آن روزها کسانی که توانایی اطعام نداشتند هم با ریختن مشتی برنج در پلوی نذری یا تکه گوشتی در خورش، در نذر شریک می‌شدند. حتی پخش لباس سیاه بین فقرایی که توانایی تهیه لباس عزا را نداشتند نیز یکی دیگر نذرهای رایج در تهران قدیم بود که بین فقرا تقسیم می‌شد.

از رسوم دیگر عاشورا مراسم قمه‌زنی بود که در روز عاشورا انجام می‌گرفت و عزاداران کفن‌پوش در دسته‌جات چند نفره اقدام به قمه‌زنی می‌کردند؛ در این میان رسومی مانند زخم‌زنی، سنگ‌زنی، قفل‌آجین و شمع‌آجین کردن بدن وجود داشت که اکنون منسوخ شده است. عزادارن برای قفل آجین کردن بدن خود را سوراخ کرده و به آن قفل می‌زدند که عملی بسیار دردناک بوده و گاه به عفونت و بیماری فرد منجر می‌شد.

دسته‌های عزادار و سینه‌زن در ایام ماه محرم در رشت در اواخر دوره قاجاریه

حرکت دسته‌های سینه‌زنی در خیابان‌های تهران به مناسبت ایام عزاداری محرم در دوره قاجاریه

برگزاری مراسم سوگواری ایام محرم در خیابان‌های تهران

سخنرانی یکی از روحانیان به هنگام نماز جماعت در ایام ماه محرم در اواخر دوره قاجاریه

مراسم عزاداری و سینه‌زنی ماه محرم در صحن رحم امام‌رضا (ع ) در اوایل دوره قاجاریه

برگزاری مراسم سوگواری ایام محرم در خیابان‌های تهران

عزاداری در روز عاشورا در یکی از میادین شهر رشت در دوره قاجاریه

آداب و رسوم مردم تهران قدیم در ماه محرم

زنجیرزنی مردم دوره قاجار در اربعین حسینی

مجلس روضه‌خوانی مردم قاجار در اربعین حسینی

مجلس تعزیه‌خوانی مردم قاجار در اربعین حسینی

نظرات بسته شده است.